Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu (więcej informacji).
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu.

 Polecamy:

Pokaż: Najnowsze | Najwyżej oceniane | Najpopularniejsze | Spis alfabetyczny
« Zamek w Tykocinie | Pałac Branickich w Białymstoku »
Białostockie Muzeum Wsi w Jurowcach
Białostockie Muzeum Wsi w Jurowcach
Perła architektury

Białostockie Muzeum Wsi gromadzi zabytki architektury drewnianej i zbiory etnograficzne z regionu białostockiego, łomżyńskiego i z Suwalszczyzny. Jest to oddział Muzeum Podlaskiego. Usytuowano je przy północnych granicach Białegostoku, przy szosie do Augustowa.
Skansen w Jurowcach pozwala zobaczyć jak wyglądała polska wieś w połowie XIX wieku i jak mieszkali i pracowali ludzie w tamtym okresie.
Na obszarze dwudziestu siedmiu hektarów rozmieszczono ponad 40 drewnianych budynków i innych obiektów architektonicznych. Wśród nich stare chałupy i stodoły, wiatraki, dwory, spichlerze i maneże, kuźnia z początków XX w., drewniany kierat
Spacer ścieżkami skansenu można urozmaicić o zajrzenie do wnętrz starych chałup. Niektóre z domów są zamieszkane.  Przy jednym z domków stworzono plac zabaw charakterystyczny dla wsi XIX i początku XX wieku. W budynkach znajduje się tradycyjne wyposażenie wnętrz oraz wystawy czasowe i stałe, poświęcone m.in. dawnym narzędziom rolniczym, pojazdom wiejskim, osadnictwu w dolinach rzek, zdobnictwu architektury drewnianej, garncarstwu i pszczelarstwu.

W sezonie letnim, na terenie Białostockiego Muzeum Wsi czynna jest Galeria Akacjowy Dworek, gdzie możemy nabyć syropy z podlaskich ziół, gliniane garnki, ręcznie robione zabawki i biżuterię. 
Spacerując można delektować się spokojem tego miejsca, a zgłodniałych ugości karczma, gdzie można skosztować smakołyków podlaskiej kuchni regionalnej.

Galeria zdjęć:

strona internetowa muzeum: www.bialostockiemuzeumwsi.pl

Warto zoabczyć: 7.5/10
Dodał: admin - 2012-07-03 13:14:44
Ilość głosów: 10
Osoby posiadające to w ulubionych: 1
Twoja ocena:
Kolor:
Zapach:
Smak:
Warto zobaczyć:
Komentarze:
Gość
mój ród pochodzi z Podlasia-mieszkam na Mazurach i cholernie tęsknię do piaszczystej, pachnącej sosną podlaskie wsi.
2016-02-28 19:31:40

Jeśli chcesz aby komentarz był skojarzony z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny
Zobacz także:

« Zamek w Tykocinie | Pałac Branickich w Białymstoku »
wykonanie choruzy.pl © 2012